MDR-1 Geni Mütasyonu

Yüklendi: 22.12.2010
Güncellendi:
Derleyen: Haldun Mergen, Sc.D.
Kategori: Genetik Kinoloji (Cynology)

Çok İlaç Dirençli (Multi Drug Resistant) manasına gelen MDR-1, kan-beyin barierinin normal çalışmasından sorumlu bir gen. Sağlıklı köpeklerde beyin ve merkezi sinir sistemi “kan-beyin barieri” sayesinde korunmaktadır ve kan dolaşım sisteminde yüksek yoğunlukta kimyasal ilaç bulunmasına imkan sağlamaktadır.

MDR1 geni mütasyona uğramış köpeklerde, kan-beyin barieri fonksiyonu, bazı ilaç bileşiklerinin karaciğer veya merkezi sinir sistemi gibi organlara kaçmasına müsaade ederek bu köpeklerin toksik reaksiyona maruz kalmalarına ve hatta ölmelerine sebebiyet verebilir. Semptomlar yüksek miktarda salya üretimi, adale kasılmaları (ataxia), körlük, koma ve solunum problemleridir.

Genetik MDR-1 Toksisite testi yapılmamış köpeklerde, MDR-1 geni mütasyona uğramış ise, bu köpeklere yapılacak müdahalelerde, MDR-1 fonksiyonunu kırabilen ilaçların kullanılması ölümle sonuçlanacaktır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar MDR-1 defektli köpekler için alternatif ilaç geliştirme çalışmaları henüz yeterli değildir.

Dolayısıyla çok sevdiğimiz can dostlarımız herhangi tıbbi ve cerrahi müdahaleye maruz kalmadan önce, Genetik MDR-1 Toksisite Testi’nin yapılmış olması, hem bir canın tehlikeye girmesini önlemiş olacak hem de veteriner hekimlerimizin doğru kararlar vermesini sağlayacaktır.

MDR-1 Mütasyon Testi : 250,-TL

 

Aynı konu için okunması tavsiye edilen makaleler:
Gen MDR-1

 

BaşaDön