ISDS(International Sheep Dog Society) Üyesi, Üye No: 25828

13.02.2010 : Frizbinin Yaratıcısını Kaybettik

Yükleme Tarihi: 13.02.2010 Cumartesi
Hazırlayan: Dr. Haldun MERGEN
Kategori: Haberler

http://www.ask-9.org/images/discdog1.jpgFrizbinin Köpekli Sporlarla anılması ilk olarak 1974 yılı 4 Ağustos akşamı, Los Angeles Dodgers ve Cincinati Reds arasında oynanan bir baseball maçı, tel örgünün üzerinden yanında bir köpekle sahaya atlayan, Alex Stein isimli bir yüksekokul öğrencisi tarafından kesintiye uğratılmasıyla başladı.
Alex yanında köpeğiyle beraber çeşitli renklerde frisbeelerle sahaya inmişti, köpeğin 50 km’ye yakın sürati ve 3 mt yükseklikte atılan frisbeeleri yakalıyor olması, oyuncular da dahil olmak üzere herkesi kilitlemişti. Maçı milyonlarca televizyon izleyicisine anlatan spikerler dahi, sahaya inen köpek ve yaptığı gösteriyi anlatmaya başlamıştı. Beraberinde seyirci de coşmuş, büyük bir tezahürata başlamıştı.
Alex ve köpeği Ashley (Whippet) hemen hemen 8 dakika süren gösterilerine soluksuz devam ettiler, Ve işte o günden sonra frizbi köpekli sporlara girdi ve tüm dünyada yaygınlaştı. (Sinan Kaleli’nin makalesinden alıntıdır)

 

http://www320d.mackolik.com/Nethaber.Statics/Images/news/f/v/frizbininyaraticisi12subat2010.jpg
Frizbinin yaratıcısı Walter Fredrick Morrison 1957 yılında kendi icadı "Plüton Tabağı"nın üretim haklarını Wham-O’ya satmıştı. Daha sonra "Frizbi" adını alan plastik disk, hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından piknik ve sahillerde oyun amaçlı kullanıldı. 1974 yılında da köpeklerin devamında da bilhassa BC’lerin baş oyuncağı haline geliverdi.

 

Frizbinin yaratıcısı Walter Fredrick Morrison geçen Salı (9.02.2010) günü Utah eyaletindeki evinde 90 yaşında yaşamını yitirdi.

Ellerine sağlık sevgili Morrison ……

 

 

 

BaşaDön