Program Şartları ve Tavsiyeler

Yüklendi: 27.10.2010
Güncellendi:

 

Lisanslı Üreticiler aşağıdaki şartları yerine getirmelidirler:

 1. Üretime konu olan bireyler BCD üyesi olmalıdırlar. Bireyler doğmadan önce satılmış veya sahiplendirilmişlerse, kayıt belgesi yeni sahip adına çıkartılır. Bireyler, sahiplendirilememişlerse Lisanslı Üretici adına kayıt belgeleri çıkartılır. Lܒye kayıt belgeli bireyler sahiplendirilirken veya satılırken, sahiplendirici veya satıcı, ücretli BCD-Transfer Formunu doldurmak durumundadırlar.
 2. Bireyler 2 yaşını doldurmadan üretim programına alınmamalıdırlar.
 3. Dişi birey en fazla 6 defa yavrulamalıdır.
 4. Veteriner hekim tarafından desteklenen ve dişinin yavrulamaya uygun olduğunu gösterir yazılı bir başvuru durumu hariç, 8 yaşına erişmiş dişi bir birey artık üretim programına alınmamalıdır.
 5. Bilimsel olarak ispatlanmış sağlıksal sebepler dışında, bireyler, baba-kız, ana-oğul ve erkek-kız kardeşler arasındaki eşleşmeler gibi, klan içi eşleşmeye yönlendirilmemelidirler.
 6. Üretim stoğuna sokulan her yeni bireyin, chipi taktırılmalı ve BCD’ne kayıtı yapılmalıdır. Gerekiyorsa GIK testleri yaptırılmalıdır.
 7. Üretim stoğundaki her bireyin DNA-CEA testleri yapılmış olmalı, sonuçları Normal veya Taşıyıcı olmalıdır. Etkilenmiş bireyler üretim stoğu dışında bırakılmalıdır.
 8. Eşleşmeye konu olan ebeveynlerin üretim programları BCD Üretim Kural ve İlkeleri dahilinde BCD tarafından hazırlanmalıdır.
 9. Yavru muhakkak sosyalleştirilmeli; sosyalleştirme, egzersiz ve eğitim  amaçlı tavsiyeler yazılı olarak Satış-Cüzdanı ekinde verilmelidir.
 10. Yavrunun bağışıklığıyla ilgili alınmış olan önlemler yazılı olarak Satış-Cüzdanı ekinde verilmelidir.
 11.  Ekteki linkte örneği verilmiş olan Yavru-Erişkin BC Satış Kontratı muhakkak hazırlanmalı ve Satış-Cüzdanı’na eklenmelidir.
 12. Satın almış oldukları veya sahiplendikleri bireyin ırk özelliklerini, hangi tipten olduğunu belirtir bilgi,  yeni sahibe yazılı olarak verilmeli ve Satış-Cüzdanı’na eklenmelidir.

 

Bunlara ek olarak Lisanslı Üreticiye verilmesi gereken tavsiyeler aşağıda sıralanmıştır:

 1.  

 

 

Yavru/Erişkin Border Collie Satış Kontratı, Örnek

BaşaDön