Neden Lisanslı Üretici Programı?

Yüklendi: 27.10.2010
Güncellendi:16.11.2010

 

Ben zaten sorumluluğunun farkında olan bir üreticiyim, neden programa katılmam gerekiyor?
Sorumluluk sahibi üreticilerin program şartlarını yerine getirecekleri muhakkak ki doğrudur. Ama önemli olanın, tüm bu sorumluluk sahibi üreticilerin LÜP proramı çatısı altında bir araya gelmeleri gerektiği inancındayız. Böylelikle, 60x60 cm’lik karton kutular içerisine 100 adet iki haftalık yavruları ülke dışından kaçak olarak getirtip, hiçbir sağlık önlemi alınmadan pet-shoplarda satışa sunulmasının, bir sürü hastalıklı yavrunun hayvan pazarlarında sokak ortalarında satılmasının önüne geçileceğinin umudu içerisindeyiz.
Diğer taraftan, kontrollu üreticilerden yavru edinecek olan hayvansever halkımız da hangi üreticinin bir hayvanın sağlığı ve mutluluğu için gerekli olan şartları yeterince veya tamamiyle yerine getirdiğini ve bunu ilan ettiğini görebilecektir. İnancımız odur ki sağduyu sahibi hayvan sever ve hayvan sahiplenmek isteyen Türkiye insanımız bu farkı göz ardı etmeyecektir.
Bu program sayesinde üreticilerin, BCD ile kolkola çalışıp insanımızın bilgisizliğinden yararlanan köpek satıcılarının, hâza fabrika niteliği taşıyan yavru üretim çiftliklerinin, bilinçsiz pet-shopların, kontrolsuz, kaçak ve acı çektirerek yurt içerisine yavru sokmaya çalışan köpek kaçakçılarının karşısında duvar öreceklerinden eminiz.
Yanı sıra, program içerisinde üreticilerin mertebelerini gösteren rütbe bayrakları bulunmaktadır. Bu bayraklar, örneğin, hangi üreticilerin en tecrübeliler olduğunu, hangi üreticilerin diğerlerine örnek teşkil edecek ekstra standartlar ve kurallar geliştirdiğini gösterirler.
Zaman içerisinde programın başını çekecek ve çıtayı yükseltecek çok değerli ve bilgili üreticilerin aramıza katılacağından eminiz.

Programa katıldığımda program bana neler kazandıracak?
Programa katılmanın birden fazla avantajı ver elbet. Her şeyden önce programa katılan üreticinin üretiiği veya üretmiş olduğu ürünler BCD’nin Puppy Bulalım veya Erişkin Bulalım sayfalarında ücretsiz olarak yayınlanacak. Böylece BC edinmek isteyen insanlar kolaylıkla üreticilere ulaşabilecekler. Denilebilir ki, her üreticinin ürettiği ürünler bu sayfalarda görünecek; doğrudur, programa katılacak üreticilerin ürünleri bu sayfalarda görünecektir elbet, fakat işin zor kısmının program şartlarını yerine getirip programa katılabilmek ve daha da zoru program içerisinde kalabilmek olduğu düşünülürse, programa kabul edilmiş siz üreticilerin, edilmemiş diğerleri karşısında ne kadar avantajlı bir durumda olacağı hemen farkedilecektir. Ek olarak, yavru veya erişkin BC edinmek isteyen bir kişi ilandaki LÜP logosunu gördüğünde, edineceği yavru veya erişkini sizlerden edinme kararını daha kolaylıkla verecektir.
Diğer önemli avantajlardan biri de Border Collie Derneği, Sağlık ve Üretim Servisi bölümünden her türlü bilgiyi ve tavsiyeyi elde edebilme şansına sahip olmaktır. Bilindiği üzere, ülkemizde veteriner hekimlik daha çok büyük-baş hayvan üzerine yapılmakta köpek üzerine yarım sömestr ders verilmekte, köpek ırkları hiç çalışılmadığı gibi, hele hele border collie ırkı ve bu ırkın genetiği veteriner hekimlerimiz tarafından genelde bilinmemektedir. Dernek, bilgisinden ve tecrübesinden programı yararlandırmakta, böylece sahiplenenler de edindikleri BC’lerin uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayacağından emin olmaktadırlar.

Arada sırada Border’ımı eşleştiriyor ve yavruları aile bireyleri veya arkadaşlarıma satıyorum. Kendimi gerçekten bir üretici olarak görmüyorum. Programa katılmamda bir fayda var mı?
BCD, dişi BC sahibi olup köpeği Dernek Damızlık Defteri(DDD)’ne kayıtlı olan her bireyi Mikro-Üretici (MÜ) olarak zaten kabul etmektedir. Ülkedeki Mikro Üreticilerin hiç biri geniş bir üretim uygulaması içerisinde değiller. Ve hatta hemen hemen hepsi, üretimlerinin hepsini, konuya komşuya verirler veya satarlar. Sonuçta bu yavruları alanlar veya satın alanlar da akıllarında ‘acaba’ sorusunu kolaylıkla barındırabilecek ülke insanlarımızdandırlar. Bir MÜ’nin programa katılması, yukarıda adı geçen ‘eş-dost’un kafalarındaki şüphelerin dağılmasına yetecektir. Nihayetinde edinecekleri BC onlarla beraber ortalama 15 sene yaşayacaktır ve onlarda bu süreçte en az problemle karşı karşıya kalmak isteme hakkına sahiptirler.
Özetle, Sizin de Programa Katılmanız Gerekir !

 

Lisanslı Üretici olabilmek için köpek üretiminde uzun yıllar harcamış olmak gerekir mi?
Türkiye’de Tarım Bakanlığının köpek türü için verdiği resmi bir üretim izni belgesi bulunmamaktadır. Ülkemizde köpek ırkları üreticiliği kendi kendine gelişmiş bir dal olmaktan ileri gidememiştir. BCD olarak ülkede ilk defa Lisanslı Üretici Programı başlattık ve Bakanlık nezdinde de girişimlerimizi devam ettiriyoruz.
Ülke içindeki tecrubeli üreticiler ve ülke dışındaki lisanslı üreticiler, uzun yıllardan beri köpek ürtimi ile uğraşarak tecrubelerini kazanmış veya lisanslarını elde etmişlerdir. Köpek üretimi para kazanmak için yapılan bir işten ziyade severek yapılması gereken bir iş olmak durumunda. BCD olarak biz de yavru üretimini genetik bilgiyle destekleyip, ülkeye bilinçli ve sorumluluk sahibi üreticiler kazandırmak gayretindeyiz. Burada Programa kabul edilmek için ürtici adayının en azından bir doğum işlemini problemsiz atlatmış olması gerekiyor. “Tecrubeli” etiketi verilen üreticiler ise en az 5 doğumu hadisesiz geçirmiş olanlardan oluşuyor. Herşeye rağmen Program tecrubesi olmayan ama ırkı ve/veya köpek üretimini seven, bil-fiil işin içerisinde olmasa da bilgi açısından veya apranti olarak üretim deneyimi olmuş ve en önemlisi üretilen bireylerden, zaman içerisinde, bir veya birkaçını sahiplenmiş olup onların sağlıklı yetişmeleri için gerekli olan çoğu testi köpeğine uygulamış ve burada da LÜP programının tüm şartlarını yerine getirmeye hazır herkes bu programa aday olabilir.
Hiç tecrubesi olmayan ama sorumluluk sahibi bir üretici olmak isteyen herhangi birinin önünü kesmek haksızlık olurdu.

Border Collie Derneği bu Programdan kazanç sağlamakta mıdır?
Lisanslı Üretici Programı (LÜP), BC’lerin sağlığı ve mutlu bir yaşamı için varlığını ilan eden bir program. Ve tabii ki bu program BCD için bir kâr yapma unsurundan uzaktır.
BCD’nin alacağı paranın her bir kuruşu bürokratik çalışmalarla, üretim programı için ayrılan zamanın karşılığını vermeye, ayrılan kişilerin harcırahlarını ödemeye ve de ülke çapında kurulacak altyapının sağlıklı çalışabilmesine yaramaktadır, yarayacaktır.

Lisanslı Üreticiler için geliştirici kurslar organize edilecek mi? Olacak ise, bu kurslara katılacak üreticilerin bu durumu program üyeliklerine yansıyacak mı?
Üretim ve üreticiler hakkında verilebilecek maksimum bilgi ve tavsiyenin verilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Aslında tecrübe bayraklarını bu sebepten lisanslı üretici özgeçmişlerine eklemeyi uygun buluyoruz. Bu bayraklar yakından takip edilecek ve üreticinin gidişatına göre eklenecek veya değiştirilecektir. Bu takibin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.
Lisanslı Üretici Programı’mızın üye sayısının hızla artacağı kanısındayız. Bu bağlamda, lisanslı lisanssız her üreticinin katılacağı senelik sempozyumlar organize etmeyi düşünüyoruz. Forum şeklinde olacak bu sempozyumlarda elde edilecek fikir, bilgi, deneyim ve disiplinler kendiliğinden program üyelerinin yararına olacaktır.

 

 

 

BaşaDön