ISDS(International Sheep Dog Society) Üyesi, Üye No: 25828

KÖPEKLİ SPOR NE DEMEK ?

Yüklendi: 13.02.2010 Cumartesi
Kategori: Köpekli Sporlar

Köpekli sporlar dediğimiz zaman aklımıza hemen köpek eşliğinde insanın bir spor yaptığı geliyor.
Acaba gerçek manası bu mudur diye sorduğumuzda cevabın evet olmasını inanınız çok isterdik. Fakat ne yazıktır ki gerçek bu değildir.
İnsanoğlu köpekleri eğitebildiği sanısına kapıldığı günden beri köpeklere hükmetme arzusu içerisine düşmüştür.  Bunun apaçık bir kompleks olduğu ortada iken hükmetme arzumuzun tatmin olduğu da başka bir gerçek.
Yalnız adam köpeği ile oynarken bu oyunu hemen başka adamların köpekleriyle rekabet içerisine sokmak istemiş ve bunlardan da yarışmalar meydana çıkmıştır.
Bu tip yarışmalarda yarışan yani spor yapan adam değil köpek olmuştur her daim.
Ama her şeye rağmen köpeğin gücüne ve hızına yetişme arzu ve hırsı bir nebze de olsa adamın da biraz egzersiz yapmasına sebep olabilmiştir.
Köpek eğitiminin kökeninde aslında bir eğitim olgusu yatmamaktadır. Bu eğitim sözcüğünün altında, köpeğin insanoğlunun çıkardığı sesleri ve/veya beden dilini anlaması yatmaktadır.
Mükemmel varlık insan olmasına rağmen, eğitim esnasında zeki ve akıllı olan adamdan köpeği anlaması değil, tam aksine sadece zeki olabilen köpekten adamın eylemleri veya çıkardığı seslerin anlaşılması beklenmektedir.
Bu kapsamda önce korkutma üzerine temellendirilmiş obedience yani itaat eğitimiyle işe başlanmıştır.
Bunu takiben agility yani beceri eğitimleri verilmeye başlanmıştır.
Bu iki eğitim türünde de ne adamın ne de köpeğin yaptığı bir spor yoktur. Ama sonraları beceri eğitimleri bir rekabet havasına bir yarışma havasına girdiğinde, adam zamana karşı bir parkurun tamamlanması üzerine kurulu beceri müsabakasında koşmaya başlamıştır. Evet bunda adamın yaptığı bir spor vardır. Buna karşılık köpek acaba bu şekil bir koşuşturmada spor mu yapmaktadır? Bence yapmamaktadır. Köpek sadece eğlenmektedir.
Zaten bu tip müsabakaların adam için yorucu olduğu görülünce, bu gün köpekli spor olarak adlandırılan diğer branşlara geçilmiştir: DiscDog-Frizbi, FlyBall-Uçan Top, Musical FreeStyle-Müzikli SerbestÇalışma, StockHerding-SürüGütme diyebileceğimiz bir takım branşlar yaratılmıştır.
Bu saydıklarımızın hiçbirinde artık adam spor yapmamakta, sadece köpek koşuşturup durmaktadır.
Köpek seçimi üzerinde yapılan gözlemler, değişik ırklardaki köpeklerin bu sporlarda oyun oynadığını gösterirken, iş köpeklerinin bu sporlarda sadece iş yaptıklarını ortaya koymuştur. Köpek iş yaparken olaya daha ciddi yaklaşırken, oyun oynamayı seçen köpeklerde ise yarışmaya ciddi yaklaşmadığı gözlenmiştir.
Dolayısıyla son senelerde köpekli spor dallarında daha sıklıkla iş köpekleri kullanılır olmuş, bu durum da bizi haliyle Border Collie ırkına yoğunlaştırmıştır. (İtaat ve İş Yapma Zekasının Köpek Irklarına Göre Sıralanması )
Yukarıda bahsettiğimiz köpekli spor çeşitlerinin arasında en ilginç ve şaşırtıcı olanının sürü gütme yarışmaları olduğu da bir gerçek.
Diğer tüm köpekli spor dallarında adam bir köpeğe hükmettiğini zannederken köpek ise ya eğlenmekte veya bir iş yapmaktadır.
Halbuki sürü gütme branşında adam köpeğe emir vermekte, köpek de adamı memnun etmek için (olsa gerek) aldığı emirler dahilinde bir sürüye bir takım eylemler yaptırtmaktadır.
İşte aşağıda bu branşları yavaş yavaş açıklamaya çalışacağız…
Eğlenceye hoş geldiniz….